Благодарности на Mladen Petrov за идеята.
"Теорията на игрите е клон от приложната математика или по-точно дял на изследване на операциите, който изучава стратегическите математически модели и вземането на решения в конфликтни ситуации,... в които играчите избират различни ходове, опитвайки се да максимизират възнаграждението си."
Но в случая, нас ни интересува повече разделът за хазартните игри, в която теория има много математика разбира се, но има и психология, етика и морал, или по-скоро липса на етика и морал. Защо ли? Защото в хазартните игри двете страни не са равностойни и едната страна, организаторът на играта определя правилата, явни и тайни и така манипулира резултата.
СТРАНИ
Реално има две страни в конфликта – организаторите на хазартната игра и всички хора, които потенциално биха се включили в играта.
Но играта се представя от организатора, така, че участниците да са си мислят, че играят срещу имагинерен противник, който държи ключа за щастието им, а организаторът е посредникът, който им помага да го спечелят.
ЦЕЛИ
И двете страни имат противоположни цели, в смисъл, че искат печалбата да потече в различна посока – към всяка от страните.
Обаче, много е важно играта да се представи така, че целта да изглежда уж една и съща – че организаторите не само желаят играчите да спечелят, но и че са техните най-доброжелателни благодетели.
Най-общо казано, организаторите си осигуряват печалбата, разчитайки на безотказното действие на едно човешко желание, доказало се през хилядите години човешка история – ДА ПРИТЕЖАВА.
РЕЗУЛТАТ
В действителност, печалбата тече основно в една посока – от играчите, към организатора. Историите на спечелилите са реклама за поддържане на играта. Ако няма спечелили, "кокошката" ще умре и вече няма да снася златни яйца.
ПСИХОЛОГИЯ
Колкото повече човек участва в играта, толкова повече се засилва желанието му за печалба. След всяка загуба, това желанието нараства повече и повече, докато се превърне в зависимост.
(Хазртната зависимост е болестно състояние.)
Това беше малко теория.
Сега, как на практика работи това, можете да разберете най-лесно и бързо от един виц, който днес чух по телефона. За него трябва да благодарите на Strahil Ivanov.
В академия за милионери, лекторът:
– Искате да знаете как се става милионер? Вие сте 1000 човека тук и сте платили по 1000 долара. Чао!
...
И така, как работи теорията на хазртните игри в телеевангелизма?
Най-разпространената хазртна игра сред телеевангелистите е играта, наречена "Сеене и жънене".
СТРАНИ
Има реален конфликт, естествено, но той е скрит за играчите. Пред тях се представя, че конфликтът е между играчите и дявола. Което е много иронично, защото самите телеевангелисти са служители на дявола. Освен това, най-разпространената стратегия на дявола да отдалечи хората от Бога не е да им открадне парите, а да ги изкуши с пари и да ги владее, чрез пари.
Реалният конфликт е между телеевангелистите и всички вярващи, които са потенциални и реални техни последователи. За съжаление, последователите не виждат това. Те виждат в телеевангелистите посредници, служители на един бог, който ще им помогне да си вземат от дявола ключа за щастието. В края на краищата, защо ще вярват в него, ако не им помогне за най-съкровеното желание на сърцето им – ДА ПРИТЕЖАВАТ.
ЦЕЛИ
И целите им са противоположни по същия начин и в същия смисъл, както при хазартните игри – и двете страни искат печалбата да потече към тях. Телеевангелистите – към тях самите, последователите им – към тях самите.
И какво се наблюдава на практика?
РЕЗУЛТАТ
Печалбите текат наистина главно и основно в една посока – от последователите, към телеевангелистите. Може случайно да се представи някой пример за благотворителност, който да поддържа заблудата в играта.
За разлика от организаторите на хазертни игри, обаче, телеевангелистите използват и собствените си огромни притежания за реклама на тяхната игра – "Вижте колко съм богат! Ако участвате в играта ми – да сеете в моето служение и вие ще сте толкова богати. Ето така се храни "кокошката", за да снася златни яйца.
ПСИХОЛОГИЯ
Колкото повече човек участва в играта им, толкова повече се засилва желанието му да притежава. Може да се оправдава пред съвестта си, че ако "бог го благослови", чрез "сеенето", ще може да "служи за благословение", но съвестта е божествена субстанция и пред Бога такива не минават. Той изпитва истинността на мотивите на сърцата ни. След всяко "сеене" човекът си мисли: "Е, дано този път да поникне нещо за мене!" Ако не се получи, следващия път желанието е по-голямо. Ако продължително време не се случва, му се втълпява, че може би семето му не е достатъчно голямо! А от екрана продължават да го убеждават и да му обещават, че ако посее определена сума (солидна) и повече, в рамките на 90, примерно, дни ще получи 100-кратно, даже съм чувала и 1000-дократно умножаване.
ДОКАТО СЕ ПРЕВЪРНЕ В ЗАВИСИМОСТ.
...
Mladen Petrov:
"Това си е направо като хазартния бизнес, който е основан около теория на игрите.
Идеята е, че тези, които предоставят хазартните игри са изчислили всичко така, че да задържат клиентите си, докато последните губят.
Всичко е свързано с човешката алчност
Ами това е математически модел на предлагане на печалба, която всъщност се взема [обратно], (ако случайно спечелиш), като крупиетата правят всичко възможно просто да те задържат в залата, (където ти така или иначе ще изгубиш спечеленото).
Предлагат ти безплатни питиета, бонус игри и т.н.
В случая с просперитетните е почти същото, предлагат ти да стоиш при тях, въпреки че си на загуба, със светлите обещания за бляскаво бъдеще"
Само да не си помислите, че телеевангелистите са математически и финансови гении!
Те просто са запознати с най-разпространената черта от психологията на човека – алчност, или както я нарича Библията – сребролюбие. И са добри ученици на господаря си – продават илюзии (красиви лъжи).
...
Има ли хазартната игра "Сеене и жънене" Библейска основа?
НИКАКВА!!!
Много хора си мислят, че да дадеш парите си на някого, за да ти се върне инвестицията с 300, 600, или 1000% печалба, това е Библейски принцип. И дори лошият ни опит от близкото и по-близкото минало с финансовите пирамиди не можа да ни накара да направим аналогията и да ни изведе от тази заблуда.
Първо, в притчата за сеяча ИЗОБЩО не става дума за пари. (Матей 13 и Марк 4)
Там се говори за разпространение на Божието Слово и Господ Исус обяснява това на учениците Си, когато им разтълкува притчата.
Там става въпрос за разпространение на Благата вест.
Коя Блага вест, кое Евангелие?
Че Господ Исус, както беше Бог на Небесата, дойде в плът на земята, живя безгрешен живот, пострада и умря на кръста за нашите грехове, според Писанията и възкръсна от смъртта, според Писанията.
(Това е Евангелието! Не, както ни убеждават телеевангелистите, че Исус умря на кръста, за да се обогатим ние и да имаме изобилен живот.)
И какво правят хитреците? Вземат Галатяни 6:7
"Недейте се лъга; Бог не е за подиграване: понеже каквото посее човек, това ще и да пожъне." И използват този стих така, откъснат от контекста, за да те убедят, че това е ососбено вярно за сеенето на пари – ако посееш пари, ще пожънеш пари.
И свързват този стих механично с един, също така откъснат от контекста стих, от притчата за сеяча и то от точно определено евангелие:
Марк 4:8
А другите паднаха на добрата земя, и даваха плод, който растеше и се умножаваше, и принесоха кое тридесет, кое шестдесет и кое сто.
И става следното: "Посейте в нашето служение пари, то е добра почва и ще ви се върне плод-пари 30, 60 и 100-кратно повече!"
Може да прибавят и срок за поникването на "семето".
Практически, това е частта от приказката "Пинокио", в която лисицата и котаракът излъгват Пинокио да си зарови спечелените монети в земята, за да можело на сутринта да поникне дърво с плодове-жълтици... Естествено, лисицата и котаракът открадват жълтиците му.
И както се случва при хазартните игри, които събират лапни-шарани, тъй се случва и при феновете на телеевангелистите – лапни-шараните се събират около тях. Купуват на идолите си имения за милиони долари, скъпи мебели, луксозни автомобили, лични самолети, плащат им престоя в скъпи луксозни хотели и сметките в гурме-ресторанти, та дори и разходите по извънбрачните им афери и все се надяват, че при следващото "сеене", може най-после "да пожънат"...
И упорито си затварят очите за всички противоречия на посланията им и на плодовете на живота им с Божието Слово! Заслепяването е станало перманентно.
Ама разбира се, че тази игра работи и то много добре и с изумително големи печалби! Обаче ... само за организаторите ѝ.
Тя работи, макар и в по-малки мащаби и за българските имитатори на телеевангелистите.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
Зависимостта от тази игра е БОЛЕСТНО СЪСТОЯНИЕ.
...
(Едно уточение за телеевангелистите. Това са всички, до един от целия спектър "християнски" лидери-ментета на движението "Слово на вяра". Като се започне от най-разпознаваемия фалшификат, Джоел Остийн и се премине през Кенет Коупланд, Бени Хин, Крефло Долар, та се стигне до по-изпипаните фалшификати, като Джоузеф Принс и Джойс Майер. Всички, до един са пили от един източник – метафизичните окултни учения на Киниън и проповядват същите грешни доктрини. Има море от информация по темата, но препоръчвам книгата "Другото благовестие" на Д. Р. Макконъл. Има я в pdf-формат. Там са описани доказателствата за горното ми твърдение.
Кои са българските имитатори?
Надявам се да можете сами да си отговорите, след като разпознаете елементите на хазртната игра "Сеене и жънене" в служенията им.)
(И още едно уточнение за тези, които биха си помислили, че отричам Библейския принцип за сеенето и жъненето. Има такъв принцип и той е обяснен в контекста на Галатяни 6. И този принцип е свързан с това, нашият фокус да е преди всичко да се грижим за израстването си в дух, което ще ни доведе до вечен живот. Докато фокусирането ни върху грижата за плътта, за земното, за материалното ще ни доведе до тление. С други думи, смисълът на стих 7 е обяснен в стих 8 директно, но е потвърден не само от цялата 6-та глава, но и от цялото послание Галатяни.)